top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תMaya Chen

לקנות רכב או לעשות ליסינג? 8 טיפים על קניית רכב בארצות הברית

בחודש הראשון לרילוקיישן לארצות הברית היה לנו רק רכב אחד. שכור. בעלי היה אמור ללכת לעבודה ואני קודמתי לתפקיד נהג הטקסי של המשפחה. וככה יצא שביום הראשון שלו בעבודה החדשה הבאתי אותו בבוקר, אמרנו יפה שלום וחזרתי לענייניי עד הערב.

חוזרים רגע כמה ימים אחורה. ברכב השכור שקיבלנו לא הייתה מערכת ניווט וגם עוד לא היה לי טלפון חכם ולכן קנינו GPS שהיה אמור להראות לי את הדרך. אבל המכשיר הזה היה מעצבן ולא נוח ולכן העדפתי לא להשתמש בו, אלא לשנן את הדרך הרצויה. וזה עבד מצוין. עד שלא.

שלושה ימים אחרי שבעלי התחיל לעבוד, מגיע לו אותו יום שבו הוא מתקשר ואומר "סיימתי, בואי תאספי אותי" ואני כולי שאננה כי כבר הסעתי אותו כמה ימים לעבודה וחזרה ואני הרי זוכרת את הדרך. אז אני נוהגת לי בכיף, שומעת מוסיקה ברדיו, לוקחת שמאלה בפנייה ופתאום מוצאת את עצמי באמצע שכונת מגורים לא מוכרת במקום משרדי מיקרוסופט, לא מצליחה להתאפס על איפה אני נמצאת ומאיפה באתי כי כל הבתים נראים לי אותו הדבר! בנוסף, מדובר בינואר בסיאטל כלומר בחוץ כבר חשוך וגשום.

אתם זוכרים שאין לי GPS או טלפון? ושאני בסך הכל שבוע בארה"ב? מה עושים עכשיו?

בדקות הראשונות הייתי בפאניקה וכבר התחלתי לחשוב על איזו דלת אני דופקת כדי להתקשר למשטרה, כי הרי אני מעולה בתסריטי אימה. אבל אז החלטתי להיעזר בכל שנות הניווט שלמדתי, כשישבתי ליד אבא שלי באוטו, וניסיתי לחזור על צעדיי. ואכן, כמה דקות אח"כ יצאתי חזרה לכביש הראשי כדי לגלות שאין משם כניסה לאן שאני צריכה. 🤦‍♀️

הסיפור נגמר בטוב. אמנם התעכבתי באיזה חצי שעה ועשיתי חצי התקף לב לכולם כי לא הגעתי בזמן, אבל גיליתי שיש לי תושייה וחוש כיוון ושאני מסוגלת להסתדר ואין תחושת גאווה גדולה מזו.

אנקדוטה משעשעת היא שחודשיים אח"כ עברנו לבית שכור שנמצא בדיוק באזור בו הלכתי לאיבוד. אז אולי הבית הזה פשוט קרא לי?

 

כל הסיפור הזה קרה עם הרכב השכור, אבל קיבלנו אותו רק לחודשיים אז עכשיו היינו צריכים להחליט החלטה משמעותית ראשונה ברילוקיישן- לקנות או לשכור רכב ואיזה סוג.

אנחנו די קלולסים בכל מה שקשור לנושא והמחקר הכי גדול שעשינו היה לשאול כמה חברים איזה רכב יש להם (טעות!!) והאם הם מרוצים וככה יצא שהחלטנו על טויוטה RAV4. אין לי שום דבר נגד טויוטה, הרכבים שלהם מצוינים א-ב-ל אנחנו לא ידענו למה אנחנו נכנסים כשהלכנו לסוכנות הרכב בפעם הראשונה.

אולי תגידו שהיינו נאיביים אבל-

לא ידענו שכדאי להשוות מחירים בין סוכנויות

לא ידענו שאפשר להתמקח ושזה חלק מהמשחק

לא ידענו האם כדאי לקנות או לעשות ליסינג

לא באמת ידענו איזה רכב אנחנו צריכים, איזה סוג ומה המחירים בשוק.

אז ביום הקניה היינו מאושרים- יש לנו רכב חדש של טויוטה, מהניילונים, גדול ומרווח. רק כדי לגלות כמה ימים אחרי ששילמנו יותר מדי, שהרכב לא מספיק גדול לארח משפחה שמגיעה מישראל לביקור ושהטעות הזו עלתה אלפי דולרים.

Toyota Rav4
Toyota Rav4-Our first car

הרכב שרד אצלנו 11 חודשים לפני החלפנו אותו ברכב אחר עם יותר מושבים (GMC ACADIA). וזה כבר סיפור אחר.. 🙂

 

בתהליך בחירת הרכב מסוכנות מורשה (ולא מלקוח פרטי שזה סיפור אחר לגמרי) קיימות שלוש אפשרויות פעולה:

1. קניית הרכב מהסוכנות- הבעלות על הרכב הופכת להיות שלכם. אתם משלמים תשלום מלא או יכולים לקחת הלוואה מסוכנות הרכב על מנת לשלם את המחיר המלא של הרכב. במידה ואתם מתכננים להחזיק את הרכב ליותר מ-7 שנים אפשרות זו שווה כלכלית.

2. ליסינג (מעין השכרה) מהסוכנות- הבעלות על הרכב לא שלכם. אתם משלמים תשלום קבוע כל חודש לסוכנות הרכב ובסוף תקופת הליסינג (בדרך כלל 3 שנים) מחזירים את הרכב לסוכנות או שאפשר לקנות אותו. אפשרות זו שווה כלכלית אם אתם מתכננים להחזיק את הרכב פחות מ-6 שנים.

3. רכב משומש עם אחריות מורחבת (Certified Pre-owned)- רכב משומש עד שלוש שנים שעובר סדרה של בדיקות קפדניות על ידי היצרן. הוא זול משמעותית וכך מקבלים רכב במצב טוב עם אחריות.

והנה הטיפים שלנו לקניית רכב-


1. לפני שאתם קונים רכב תבררו עם עצמכם מה אתם צריכים- כמה מושבים תצטרכו, האם אתם מתכננים לטייל ברכב שלכם כשיגיעו מבקרים (ואז צריך יותר מושבים), מה גודל תא המטען שאתם צריכים, האם זהו רכב לנסיעה בעיר או לטיולים ארוכים וכמובן מהו התקציב שלכם. כל הנתונים האלו ועוד יעזרו לכם לבחור את האופציה הכי מתאימה לכם כי יש פה הצע מאוד גדול ומפתה.


2. אל תקשיבו רק להמלצה של חבר אחד- תנסו מספר רכבים, תעשו מספר נסיעות מבחן ותכנסו לשבת גם במושב האחורי. תתפלאו לשמוע אבל אני פסלתי רכב כי הישיבה במושב האחורי הייתה מאוד לא נוחה. ואל תתביישו לבחור באפשרות אחרת ממה שכולם קונים אם היא מתאימה לצרכים שלכם.


3. התמקחות- מאוד מקובל להתמקח פה על המחיר של הרכב ולכן בקרו בכמה סוכנויות של אותו היצרן, תשוו מחירים, תראו להם הצעה שקיבלתם מהסוכנות המתחרה ורק אז תחליטו.

תכירו את תרגילי המכירה של הנציגים כמו "תן לי רגע לשאול את המנהל" או "רק תחתום פה" ותדעו שהם עושים את זה לכולם! ולכן תחליטו מראש על סכום שאתם מוכנים להוציא ואל תיכנעו לתרגילים.


4. בנוסף, אם חשבתם שההתמקחות נגמרה בלחיצת הידיים על המחיר, תתכוננו להפתעה. במעמד החתימה ינסו למכור לכם עוד מוצרים ושירותים שאתם "חייבים" תוך שימוש בכל טריק כולל לעשות לכם רגשי וייסורי מצפון ("תחתום פה שלא אכפת לך שהרכב יינזק"). תהיו חזקים!


5. אם קניתם רכב שהוא Certified Pre owned שווה להאריך את האחריות ליותר מ-3 שנים. מניסיון, רכבים אחרי שלוש שנים מתקלקלים ומתחילים להיכנס למוסך כל כמה חודשים והאחריות יכולה לחסוך לכם הרבה כסף.


6. הקרדיט סקור (Credit Score) שלכם מאוד משפיע על הריבית שתקבלו ולכן אל תתפלאו אם יהיה הבדל משמעותי בריבית בין הרכב הראשון לשני שלכם.


7. שלא כמו בישראל, פה מס הרכישה מתווסף למחיר רק בסוף העסקה, אז אל תשכחו לחשב את הסכום הזה בסך ההוצאות שלכם.


8. לכל יצרן יש שנה פיסקאלית אחרת. שווה לברר מהי כי לקראת סוף השנה היצרן מנסה להפטר מדגמי השנה שעברה ומוריד מחירים.


אז מה החלטתם? קונים? עושים ליסינג? נוסעים באוטובוס?

שתפו אותי אם יש לכם טיפים להוסיף או שאלות לשאול בנושא. 🙂

1,460 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page