top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תMaya Chen

שיר מרדכי-שליין: מנחה לשינוי תודעתי בסיאטל


את שיר פגשתי בפעם הראשונה בגן של פני (מוסד בפני עצמו באזור-אבל זה לפוסט אחר) אבל היינו רק ביחסי "שלום שלום". כמה שנים מאוחר יותר שמעתי על פודקאסט חדש בשם "חיות רילוקיישן" של שיר ולימור ומשהו בי נדלק. הרגשתי שאני חייבת להכיר אותה!

למזלי, פרויקט "שישי נשי קהילתי" שאני יוזמת יצר לי את הבמה להכיר את "שכנתי לאזור" והזמנתי את שיר ל"פליידייט" במטאדור. כמה דרינקים ושיחה טובה הובילו לתהליך ולשינוי שיכולתי רק לחלום עליו באותו הזמן.

לפני מספר שבועות שיר העבירה הרצאה מעולה בנושא "כוחה של מחשבה" לנשות סיאטל כחלק מ"שישי נשי קהילתי" ובסוף ההרצאה עלה לי לראש הרעיון לראיין נשים מעוררות השראה מהקהילה שלנו. פניתי לשיר וביקשתי שתהיה המרואיינת הראשונה והיא הסכימה!

 
שיר מרדכי שליין
שיר מרדכי שליין

שיר, ספרי לי קצת על עצמך ועל סיפור הרילוקיישן שלך

"אני ובן זוגי ניר הגענו לרדמונד באוקטובר 2013 בלי ילדים בעקבות עבודה שקיבל במיקרוסופט. אף פעם לא משך אותי לעשות רילוקיישן אבל האפשרות עלתה בעיתוי מצוין כשהסטארט-אפ בו עבדתי בישראל בדיוק נסגר. כמו כולם חשבנו שאנחנו מגיעים ל-3-4 שנים, נעשיר את סיפור החיים שלנו ונחזור. והנה כבר נולדו 2 ילדים ועברו 7 שנים..

חצי שנה הייתי בבית לפני שמצאתי את עבודתי הראשונה במעבדה בבנק הזרע בסיאטל (כן, אני יודעת, כולם שואלים אותי על זה) בתור Biological Analyst ,שזה אומר זאת שמקבלת את הדגימות מעבר לחלון ובודקת אותן. העבודה הזאת, ובפרט המחשבה שאני שותפה באיזשהו אופן ביצירת חיים ובהגשמת חלומות לאנשים נתנה לי הרבה משמעות. לאחר שנתיים מיציתי והרגשתי שאני מוכנה לאתגר הבא, וקיבלתי הצעת עבודה בתור מהנדסת ייצור בחברת מכשור רפואי (ביו ראד). כיום אני אחראית על ייעול וניהול תהליכי ייצור של בדיקות ביולוגיות (בקרוב גם בדיקה של COVID-19). אני מאוד אוהבת לפתור את הבעיות שנוצרות במפעל, לדבר עם עובדים בקו הייצור ולייצר שיתופי פעולה עם כל הדרגים. במקביל לעבודה בביו-ראד אני מקליטה את הפודקאסט "חיות רילוקיישן" עם לימור שוורץ ופועלת כעצמאית בתור מנחה לשינוי תודעתי המלווה יחידים וקבוצות לשיפור חווית המציאות שלהם בכלים של דמיון מודרך, כלים מעולמות הפסיכולוגיה החיובית, הבודהיזם ועוד. "

האם הכרתם מישהו באזור סיאטל לפני שהגעתם לפה?

"היחידה שהכרנו מראש הייתה איריס קלח, סוכנת נדל"ן ותיקה פה באזור. התכתבנו איתה עוד מהארץ והיא קיבלה את פנינו פה והייתה המלאך שעזר לנו בכל השאלות הראשונות של הקליטה ואחר כך גם בקניית בית."

מה הכי עזר לך להשתלב בשלבים הראשונים של הרילוקיישן?

"חד משמעית קבוצת הפייסבוק "ישראלים בסיאטל". אין לי מושג איך היינו עוברים לאזור בלי הקהילה הזאת ואני תוהה איך אנשים עשו את זה לפני. זה היה כמו פתרון קסם, כל מה שרציתי לדעת היה שם בשניות. זאת הייתה רשת התמיכה המרכזית שלי במעבר."

מה היה אתגר משמעותי מבחינתך סביב המעבר ומה עזר לך לצלוח אותו?

היו לי רגשות אשם שאני עוזבת ונפרדת מהמשפחה. אני מאוד קרובה למשפחה שלי והמחשבה שלא אראה אותם בתדירות גבוהה הייתה קשה. מה שעזר לי להתמודד עם האתגר היה שהזכרתי לעצמי שזו הייתה בחירה חופשית שלי לעבור הנה ושבכל רגע אני יכולה לבחור אחרת.יש בזה משהו מאוד משחרר, להיזכר בזה שהמעבר נבחר על ידי, ושאם בחרתי בזה מוטב שאפיק מזה את המירב"

מה את הכי אוהבת פה באזור?

"אולי זה יפתיע אנשים אבל אני באמת אוהבת את מזג האוויר הזה. מבחינתי הוא מושלם ולא הייתי רוצה לעבור לשום מקום אחר. חוץ מזה, יש פה קהילה ישראלית איכותית ויוצאת דופן."

ספרי סיפור מצחיק מהתחלת הדרך

"כשרק הגענו לסיאטל כדי לחצות כביש הייתי יורדת מהמדרכה ושמה רגל על הכביש כדי לסמן למכונית לעצור כמו שעושים בישראל. קיבלתי הרבה מבטים מוזרים של "מה את עושה??" והתרגלתי. בפעם הראשונה שבאתי לישראל לביקור ניסיתי לחצות כביש בנס ציונה ולא הצלחתי. אף אחד לא עצר! לקח לי זמן להיזכר שאני צריכה לשים רגל על הכביש כדי שיתייחסו אלי ויאפשרו לי לחצות."

לפני שנה וחצי את ולימור בן שבת-שוורץ הקמתן את הפודקאסט המוצלח והמעניין "חיות רילוקיישן". ספרי לי קצת מה גרם לך להקים אותו.

"אני מאוד אוהבת ללמוד ולהעשיר את עצמי בתכנים ואחרי כמה שנים כאלה פה היה לי צורך מאוד חזק להעביר את כל הידע והכלים שרכשתי הלאה. הרגשתי שרק לקבל בלי לחלוק יוצר אצלי ממש חסימה אנרגטית. הפודקאסט נותן לי את הבמה להעביר ידע הלאה ולהגיע לעוד אנשים."

אבל למה דווקא פודקאסט?

"לי וללימור, השותפה שלי, יש יכולת דיבור אינסופית וזו נראתה לי פלטפורמה טובה ומתאימה. עם וידאו לא הרגשתי מספיק נוח וכתיבה נראתה לי מאמץ גדול מדי ובדיוק באותה התקופה נחשפתי לעולם הפודקאסטים ונישבתי בקסמיו."

למה דווקא תחום הרילוקיישן?

"מבחינתי רילוקיישן הוא רק תירוץ. לימור היא זו שהעלתה את נושא הרילוקיישן מכיוון שלה יש חיבור חזק יותר עם הנושא, וזה עבד מבחינתי. אין בי משהו בוער לתחום הרילוקיישן אבל אני חיה אותו ולכן קל לי לחבר בינו לבין תחומי הידע האחרים שלי."

האם את מרגישה שאתן מצליחות לתת את המענה שרציתן לקהל?

"בטח! אני מרגישה שזה התפתח למקומות הרבה מעבר למה שציפינו. בפברואר אנחנו נחגוג שנתיים אז קודם כל עצם העובדה שהצלחנו להתמיד כל כך הרבה זמן היא משמחת. הפודקאסט לקח אותנו להמון כיוונים שבכלל לא תיארנו לעצמנו שנגיע אליהם כמו לפנות לאנשים שאנחנו מעריכות ועוקבות אחריהם ורוצות לשמוע אותם ופתאום הם מאוד נגישים. חוץ מזה, פודקאסט הוא תירוץ להתפתחות אישית כי את מנסה כל הזמן להשתפר ובמיוחד שאת עושה פודקאסט שמתעסק בנושאים האלה של Well being את כל הזמן לומדת ונחשפת ומכירה עוד ועוד כלים ושיטות. הפודקאסט בהחלט ענה על הצורך שלי להעביר את הנושאים האלו הלאה. הוא גם קידם אותי בעולם הזה הרבה מעבר למה שציפיתי.

שאלת אם אנחנו מצליחות לעזור, אז אנחנו מקבלות תגובות והודעות מחממות לב על אנשים שמספרים שאנחנו ממש מלוות אותם בתהליך של הרילוקיישן ושאנחנו ממש שינינו להם את הגישה וזה מאוד מאוד מרגש. ההודעות האלו הן חלק מהמנוע שלנו להמשיך כי אין טעם לעשות פודקאסט אם את מרגישה שזה לא מגיע לאף אחד. כשאנחנו שומעות שזה מגיע לאנשים ועוזר להם זה מאוד מספק."

לימור שוורץ ושיר שליין מחיות רילוקיישן
לימור ושיר. צולם ע"י הגר לוי-קאר

היום חלק משמעותי מהזמן שלך מוקדש לתחום התודעה והתת מודע. ספרי איך הגעת לתחום הזה?

"הנושא של Well being והתפתחות אישית ורוחנית מלווה אותי מאז שאני זוכרת את עצמי. באופן אקטיבי אני קוראת ומשתתפת בסדנאות כבר מעל עשור וזה תמיד ניקר בי. אבל המון שנים חשבתי שאני חייבת לבחור האם אני מהנדסת או אני מנחה לשינוי תודעתי והייתי תקועה בלימבו הזה. עד שגיליתי שיש דבר כזה שנקרא "אנשי הגם וגם" ופתאום נפתח בפניי עולם שלם שהסביר לי שאני לא צריכה לבחור או לפחות אני לא צריכה לבחור עכשיו. וזה באמת מה שהתחיל לקדם אותי למקום בו אני נמצאת היום. פתאום גיליתי שאני מכירה עוד אנשים כאלו שעושים "גם וגם".

אירוע אחד מכונן שקרה לי וממש הפיל לי האסימון היה כשהגעתי לסדנת נשימות בסיאטל וגיליתי שבמפגש נמצאים אני ומלא אנשים ממוצא הודי. התחלתי לחשוב שהגעתי למקום של סאטלנים וסופר רוחניים ואיך אני קשורה לפה בכלל ואז אחד הבחורים הציג את עצמו ואמר "אני מעביר את הקורס, אני כבר 10 שנים מתרגל את הפרקטיקה הזו ויש לי PhD ב Machine Learning ואני עובד בפייסבוק". זה נתן לי את הלגיטימציה גם להיות רוחנית וגם להיות מהנדסת. אז כרגע אני גם וגם. יכול להיות שככל שהזמן יעבור אני אעבור להיות יותר מאמנת ופחות מהנדסת אבל זה תהליך."

מה הדבר החשוב ביותר שהיית רוצה להעביר הלאה בראיון הזה?

"הדבר הכי חשוב שאני רוצה שאנשים ידעו הוא שאין מציאות אובייקטיבית, שכולנו חווים חוויית מציאות סובייקטיבית ויש לנו את היכולת לשנות את חוויית המציאות שלנו. האושר שלנו ושביעות הרצון מחיינו אינם תלויים בנסיבות."

מה המסר שלך לאנשים חדשים שמגיעים ומצטרפים לקהילה?

"דבר ראשון תדעו שאתם לא לבד. יש פה אנשים שמאוד מאוד דומים לכם, אנשים טובים ואיכותיים. יש פה קהילה ייחודית תומכת ומכילה. הדבר הנוסף הוא לזכור שתמיד יש לכם בחירה. גם אם את בוחרת להיות פה בגלל הילדים או בגלל העבודה של בן זוגך זו עדיין בחירה ואת תמיד יכולה לבחור אחרת."


איך אפשר למצוא אותך?

אפשר לפנות אלי לאימייל sschleyen@gmail.com או לפנות אלי דרך המסנג'ר בדף הפייסבוק שלי.

169 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page