top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תMaya Chen

חודש אוקטובר- סתיו, הלווין, דלועים ועוד

בוקר אחד אתם קמים ומופתעים לגלות שכל העצים שינו את הצבע שלהם, שהטמפרטורות ירדו, השמיים התמלאו עננים ויורד גשם. החנויות מלאות פריטים כתומים, דלועים ותחפושות וכולם מחפשים Pumpkin Patch ללכת אליו. חוץ מזה, בכל הליכה בחוץ תראו בתים מקושטים בקורי עכביש, קברים, מכשפות ועוד.

אז מה קורה פה?

זו השאלה שעלתה לי בפעם הראשונה שנחשפתי לכל אלה והתשובה היא כמובן- חודש אוקטובר!

אז לכל מי שחדש באזור שלנו, חדש בארה"ב או מעניין אותו לשמוע כתבתי סיכום על מעללי חודש אוקטובר:

סתיו ושלכת


הסתיו בסיאטל מהמם! אולי לא כמו בחוף המזרחי שם תקופת השלכת מפורסמת אבל בהחלט ניתן להנות גם פה מצבעים מרהיבים של צהוב, כתום ואדום על העצים. כמובן ששנייה אח"כ הכל נושר וצריך להתחיל לעבוד בגירוף ואיסוף (אחרת כשיתחיל הגשם יהיה לכם אגם) אבל אפשר להנות מהיופי כמה ימים.

עכשיו, נכון שבסיאטל יורד גשם גם בקיץ אבל מהרגע שמגיע הסתיו רוב הימים יהיו אפורים ומעוננים עם סוגי גשם שונים. תתרגלו.הלווין (Halloween)


ב-31 באוקטובר נחגג בארה"ב חג ההלוויין (Halloween), שהוא המקבילה ה"אפלה" של פורים. במקור זהו חג סקוטי/אירי שנקרא בגאלית Samhain או A' hallows e'en בסקוטס (שזה דיאלקט סקוטי). עוד על מקורות החג תוכלו לקרוא בערך הוויקיפידיה ואני אספר לכם מה המסורות המקובלות פה בחג זה:


1. הלווין הוא לא חג פדראלי ולכן הוא לא "זכאי" ליום חופש. מה שבד"כ אומר שיש ביה"ס ,חוגים ועבודה (כמובן, לא בתקופת הקורונה) וכדי להנות מהליכה ברחובות צריך לג'נגל או לצאת מוקדם מהעבודה.

2. תחפושות- מקובל להתחפש לדמויות מעוררות פחד כמו רוחות רפאים ומכשפות והמקור לכך מגיע ממסורות רומיות-קלטיות עתיקות בהן יום זה צוין כיום מפחיד, שבו רוחות המתים שבות אל עולם החיים, לכן מי שיצא מביתו נהג ללבוש מסכות ותחפושות ובכך "להטעות" את רוחות המתים. אבל אל דאגה, היום כל תחפושת מתאימה ולילדים הישראלים שלנו זהו פורים שני. חגיגה.


3. מכיוון שכל החנויות מלאות עכשיו תחפושות ולא בפורים אני ממליצה לקנות עכשיו את התחפושות והאביזרים שתרצו לפורים. אם תחכו ליום אחרי החג תוכלו למצוא גם הנחות, אבל אז לא בטוח שתמצאו את התחפושת שהכי רציתם. אבל אם לא הספקתם לא נורא, בשביל זה יש את אמזון..
4. האמריקאים אוהבים לקשט את הבתים שלהם לקראת כל חג. זה יכול להיות ג'ק-או-לנטרן (Jack-O-Lantern) בחזית הבית או מוטיבים מסרטי אימה שונים. היה לי שכן שכל שנה תכנן כמה חודשים מראש איך השנה הוא יפחיד את העוברים ושבים והוציא על זה מאות דולרים.

אבל אין מה לקטר-זה מקסים, חגיגי ומוסיף לאווירה.5. מנורת דלעת או Jack-O-Lantern - עששית העשוייה מדלעת (ובמקור זו היתה בכלל לפת) שרוקנה מתוכנה, כאשר חוצבים בה פרצוף מפחיד ומדליקים נר בתוכה. זו יכולה להיות פעילות כיפית לכל המשפחה, אף על פי שהיא מאוד מלכלכת, ולכן אני ממליצה לעשות אותה בגרז'.6. בטח שמעתם על מנהג “Trick or Treat” (תעלול או ממתק). לפי המסורת, הילדים יוצאים בתחפושות מפחידות לרחובות, עוברים מבית לבית, דופקים על הדלת ואומרים "תעלול או ממתק!". אם האדם שנמצא בבית לא נותן לילדים ממתקים, הם מעוללים לו תעלול כלשהו, בדרך כלל זריקת ביצה על הבית, או כריכת נייר טואלט סביב הבית. ממה שאני ראיתי, היום כל הילדים רוצים רק ממתקים :).


לגבי המנהג הזה חשוב לדעת כמה דברים:

  • כדי לסמל לילדים שמסתובבים ברחוב שבבית שלכם מחלקים ממתקים נהוג להשאיר אור במרפסת. אם אין אור, אין לילדים סיבה לגשת לבית ולדפוק על הדלת.

  • יש ילדים שלא יכולים לאכול ממתקים ולכן נחמד אם תהיה לכם אופציה של מוצר קטן ולא אוכל (בחנויות מוכרים גם את זה). כדי להראות שבבית שלכם יש אופציה גם לילדים עם אלרגיות אפשר לשים בכניסה דלעת כחולה.

  • אם לשכונה שלכם מגיעים הרבה ילדים אז תתארגנו על הרבה ממתקים כי זה ממש מבאס כשנגמר.

  • אם בחרתם ללכת ברחובות ולא להישאר בבית אתם תמיד יכולים להשאיר קערה של ממתקים בחוץ עם פתק לקחת רק אחד. סביר להניח שלא יקשיבו לכם אבל לפחות ניסיתם..

  • אם אתם רוצים להיות הבית הכי שווה אז תחלקו חבילות שוקולד שלמות ולא מיני חטיפים

  • אפשר לגוון גם עם סוכריות, שתיה ממותקת-כל דבר עטוף הולך

  • עצה של חברתי מדריכת ההורים- תחליטו מראש מה עושים עם כל הממתקים שהילדים יצברו באותו הערב. זה יחסוך לכם מריבות אח"כ. מניסיון.

  • הרבה רופאי שיניים, בתי ספר ועיריות משתפים פעולה באיסוף ממתקים אחרי החג לחיילים או ילדים נזקקים. אם לא סיימתם את כל הממתקים זו דרך נחמדה להפטר מהם.איסוף דלועים (Pumpkin Patch)


מדובר בחוות חקלאיות שמארחות משפחות לפעילויות של יום שלם- לדוגמא אתם בוחרים את הדלעת שלכם, אוספים אותה מהאדמה ומשלמים עליה לפי גודל, נסיעה על טרקטור, משחקים שונים לילדים, פינת ליטוף חיות, מבוכים בשדות תירס וכמובן מכירת אוכל. מתאים בעיקר לילדים צעירים בגילאי יסודי.

אני יכולה להמליץ על החוות הבאות בהן הייתי בעבר או שמעתי עליהן:קטיף תפוחים


מדינת וושינגטון ידועה בתפוחים שלה ומספקת 60% מתצרוכת התפוחים של ארה"ב. יש פה הרבה חוות שמגדלות אותן, בייחוד במזרח וושינגטון אבל לא רק ומאפשרות לכם לקטוף ישר מהעץ ולשלם לפי משקל. פעילות נחמדה ליום של שמש. עוד תוכלו לקרוא בכתבה מ- Parent Map בנושא.נדידת הסלמונים


כל שנה הסלמונים עוברים מאות מיילים מהאוקיינוס ועד לנהרות עם מים מתוקים. הם שוחים נגד הזרם ומתחרים על מציאת המקום הטוב ביותר להטיל את הביצים לפני שהם מתים. גם פה אפנה אתכם למאמר מ-Parent Map למציאת מקומות לצפייה בסלמונים, מכיוון שצפייה בסלמונים קופצים היא לא הבילוי המועדף עלי אבל היא פעילות נוספת אפשרית לחודש הזה.


אז שיהיה לכם חודש אוקטובר נפלא!


**אם יש לכם שאלות או דברים להוסיף/לתקן אתם תמיד יכולים לשלוח לי אימייל ל maya.chen.relo@gmail.com**


Comments


bottom of page